Na úterý 26. října byla naplánována pro žáky devátých tříd naší školy exkurze do Národního technického muzea v Praze.
V 7.15 hodin jsme se v dobré náladě sešli před školou. Mnozí ještě v polospánku nastoupili do připraveného autobusu a vyrazili jsme do hlavního města. Cesta proběhla bez komplikací, pouze s jednou zastávkou na čerpací stanici za Mladou Boleslaví. Řidič nás dovezl přímo před budovu muzea, kde na nás čekal průvodce.
            Nejdříve nás zavedl do šatny, kde jsme si odložili věci, a následně do sálu, kde nás čekal hlavní program exkurze – vývoj dopravy. Průvodce vyprávěl o historii dopravních prostředků a o tom, jak fungují jednotlivé způsoby pohonů (parní pohon, spalovací motory). Žáky nejvíce zaujala vystavená parní lokomotiva a letadla z počátku 20. století. Je k neuvěření, v jakých strojích se lidé dokázali vznést do vzduchu. Dnes by měl člověk strach do takového dopravního prostředku vstoupit. Kromě těchto exponátů byly k vidění i staré automobily (např. nejstarší automobil značky Audi), bicykly a motorky.
            V půl dvanácté už jsme všichni cítili, že potřebujeme nabrat síly na poslední část programu. Naštěstí se přímo v budově nachází kantýna, kde byla možnost načerpat novou energii. Po zaslouženém odpočinku nás čekala individuální prohlídka dalších expozic muzea. Mohli jsme navštívit fotografický ateliér a filmové studio nebo si prohlédnout expozici věnovanou tiskařství, hutnictví a astronomii.
            Plni nových informací a zážitků jsme si ještě na památku udělali společnou fotku a pak už jsme se vypravili zpět do Varnsdorfu. Sice unaveni, ale obohaceni o nové vědomosti a natěšení na podzimní prázdniny.

Mgr. D. Šanovcová, třídní učitelka 9. B

Národní technické muzeum