Osma na cestě podnikla poslední akci

Tentokrát však nechali žáci 8. B své batohy doma a zůstali v budově školy. Uskutečnila se totiž závěrečná akce této ,,Extra třídy“. Ve 14 hodin byla na pečlivě připravený program pozvána nejen veřejnost, ale také paralelní třída 8. A. Prezentaci zahájilo chlapecké trio na bicí ve složení Láďa, Roman a Vojta, které publikum velmi zaujalo. Poté se ke klukům přidala Petra a všem společně vysvětlili, o čem projekt Osma na cestě je, jak probíhal a co je jeho výsledkem.  Představili i jednotlivé výlety, a to včetně fotografií. Všechny informace byly shrnuty na plakátech vystavených na chodbě školy. Po prezentaci přišla aktivnější část – žáci připravili společenské hry jako puzzle, A-Z kvíz, ale i hry dovednostní a sportovní – proplétání obručí a chůzi po laně. Nejen ti, kteří se zúčastnili soutěží, dostali sladkou odměnu, občerstvit se mohli i všichni ostatní.

Na základě anonymního dotazníku, který mohli návštěvníci vyplnit, by žáky a rodinné příslušníky nejvíce zaujal výlet na mlýn Světlík, dále na Lamahof a někteří by se na naše doporučení vydali i na zámek v Hainewalde. Na projektu si lidé cení toho, jak byli žáci na prezentaci připraveni, cení si snahy poznávat něco nového (nová místa). Dalšímu návštěvníkovi se líbilo zapojení jak žáků, tak učitelů, popřípadě že se zapojila celá třída. A v neposlední řadě si někdo vzal inspiraci pro vlastní výlet!

Obě patronky projektu by touto cestou chtěly žáky 8. B pochválit za to, že projekt dovedli až do konce a že se jim závěrečná prezentace tak povedla.

Mgr. Kateřina Vaňková a Mgr. Alena Valešová

Osma na cestě

plakat_zaverecna_akce Leták slavnostní zakončení

Super osma naposledy na cestě

V sobotu 16. 5. se Super osma, nebo alespoň její část, vydala na poslední z naplánovaných výletů. Cesta vlakem, kterým jsme vyjeli krátce před devátou hodinou, trvala jen chvilku. Vystoupili jsme jen o 8 kilometrů dále na nádraží v německé vesnici Hainewalde. Ta dříve patřila do jednoho panství společně s Varnsdorfem, není toho tu mnoho, ale Super osma si zde přeci jen něco našla – zámek Hainewalde. Nachází se v malebné vesničce, kterou protéká řeka Mandava. Sám ale tolik turisty neláká, protože prochází již několikaletou rekonstrukcí.

My jsme byli předem objednaní na prohlídku. Uvítal nás kastelán starající se o rozvoj zámku a celou hodinu nám dělal průvodce. Byli jsme překvapeni, co všechno se v zámku dochovalo a co  bylo za ta léta opraveno. Z historie jsme se dozvěděli, že až do roku 1927 byl zámek v soukromém vlastnictví, během druhé světové války byl využíván jako ubytovna pro náctileté, po válce jako tábor pro uprchlíky, ale od 70. let byl opuštěný a chátral. Od 90. let se vesnice snaží o jeho postupnou rekonstrukci.

Vystoupali jsme do všech pater, opadaná omítka, zbytky maleb na zdi a temná zákoutí přesvědčila většinu o tom, že na zámku musí strašit. Nejvíce se nám líbila vížka schovaná v zadním dvoře, kterou chtějí tento rok zrestaurovat a umístit na původní místo.

Z výletu jsme byli nadšeni a jsme rádi, že jsme zase trochu víc poznali naše okolí.

Mgr. Kateřina Vaňková, Mgr. Alena Valešová (patronky projektu)

Cesta k mlýnu a mohyle

Jen aby nepršelo, říkala si 8. B před další průzkumnou cestou. Tentokrát jsme se vydali na 12 km dlouhou trasu. Vyjeli jsme autobusem na Studánku a odtud jsme pokračovali k větrnému mlýnu Světlík. Pak byla naším cílem Švédská mohyla. Chtěli jsme prověřit lesní cestu, která k ní měla vést. Cestu jsme bez problémů našli. Trochu jsme se brodili blátem. Rada pro turisty: pozor na promáčenou louku. A pak hurá zpět do Varnsdorfu.

A jak to bylo s tím deštěm? No, naštěstí nám nepršelo.

A. Valešová, 6. 5. 2015

Osma na cestě se tentokrát vydala pěšky do Německa, na Lamahof. Je to místo, kde návštěvníky či kolemjdoucí vítají dva velbloudi dvouhrbí – Bajkal a Laila. Ale to není zdaleka všechno, co tam člověk může vidět!

Uvítala nás paní Knorr. Nejprve jsme si poslechli přednášku o zvířatech, která na dvoře chovají. Hodně věcí jsme už věděli, ale některé informace pro nás byly nové. Uhodli jsme, že lamy pocházejí z Jižní Ameriky, kde sloužily Inkům jako chovná zvířata, ale třeba i jako domácí mazlíčci. Paní nám vysvětlila, jaké druhy lam existují a které u nich chovají. Lamy se řadí do stejné skupiny jako velbloudi – ty chovají na dvoře dva – samce jménem Bajkal a samici Lailu. Přednášku o nich si ale nechala na později, protože nám je chtěla předvést ve vší kráse zblízka.

Na dvoře chovají několik desítek koz, každá má své jméno. Velký úspěch sklidilo angorské morče, které si pochoval snad každý (nebo spíš ten, kdo se nebál). Ti nejodvážnější mohli vejít přímo do kozího výběhu. Ten si ale jeho obyvatelé hlídali a byli opravdu zákeřní. A tam jsme konečně viděli i lamy.

To nejlepší však přišlo až na konec, kdy nám paní přivedla na dvůr Bajkala. Pochází z cirkusu, je mu kolem 15 let, ale může se dožít až 40. V tomto období ztrácí velbloudi srst, takže Bajkal nevypadal moc přitažlivě, spíše naopak. Evidentně se mu naše návštěva nelíbila, protože některé z nás poprskal, což byl druhý největší zážitek.  Ale i tak se s námi spřátelil a dovolil nám, abychom si ho pohladili. A to byl opravdu pěkný zážitek, to se vám jen tak nepoštěstí!

Těšte se na článek z dalšího výletu!

Mgr. Kateřina Vaňková, Německo 24. 4. 2015

2. výlet, tentokrát na Hrádek a Špičák

Slunečné a celkem teplé počasí nám zpříjemnilo druhý výlet! Po zasněžených Velikonocích jsme se hned v úterý vydali na varnsdorfský Hrádek a dále na nedaleký vrchol s názvem Špičák. Dominanty Varnsdorfu zná úplně každý, ale ne všichni je navštívili. A hlavně ne společně jako třída! Na místě jsme hledali informace, které bychom mohli využít při tvorbě naší mapy, ale také jsme si užívali přicházejícího jara.

Více informací na http://www.extratrida.cz/projekt/www/projektova-nastenka/?idProjektu=160

Jsme Extra třída!

Práce na přípravě projektu Extra třída se nám vyplatila! Pracovali jsme usilovně a výsledek se dostavil. Náš projekt s upraveným názvem Osma na cestě byl přijat a my se můžeme pustit do jeho realizace. Během dubna a května navštíví třída 8. B zajímavá místa v okolí Varnsdorfu a vytvoří elektronickou mapu s fotografiemi a videy. Mapa bude přístupná na stránkách školy. Více o projektu na www.extratrida.cz , odkaz Galerie projektů – Osma na cestě. Zde nás také můžete podpořit.

Mgr. Alena Valešová, Mgr. Kateřina Vaňková – patronky projektu
HARMONOGRAM

„Se super osmou na tripu“

Poslední kliknutí a projekt Extra třída je hotový. Tedy jen jeho první část – plán. Dva měsíce vybírala 8. B téma, jméno, vytvářela scénáře k videospotu, řešila náklady a…přemýšlela o odměně. Bylo to mnoho a mnoho radostné práce. A další nás čeká, pokud bude náš projekt „Se super osmou na tripu“ vybrán. Doufáme, že ano, protože bychom tak mohli všem zájemcům přiblížit okolí Varnsdorfu: navštívili bychom několik zajímavých míst a na stránky naší školy umístili internetovou mapu s fotografiemi a videy.

Na návrh projektu se můžete podívat na stránkách www.extratrida.cz  – odkazy Galerie projektů a Se super osmou na tripu. Na těchto stránkách nás také můžete podpořit (odkaz Podpořte účast vaší školy – Jak mohu podpořit).  Předem děkujeme.

Kateřina Vaňková, Alena Valešová – patroni projektu