Podpora aktivit integrace cizinců – Projekt MŠMT – čj. MSMT-27426/2018-72

Hlavním cílem projektu je pro žáky jiné národnosti umožnit poznávání prostředí, v kterém žijí a v kterém se pohybují prostřednictvím cykloturistiky. Z velké většiny se jedná o žáky z jiného sociokulturního prostředí. Někteří i se speciálními vzdělávacími potřebami. Dílčím pak při jednotlivých aktivitách – cestách po regionu bude návštěva škol pro další možný středoškolský rozvoj. Projekt bude řešit: a) prostřednictvím cykloturistiky poznat dílčí oblasti regionu; b) formou workshopů připravit žáky na další studentskou dráhu; c) při poznávání regionu navštívit i školy k budoucí profilaci. Popis problému tkví v nedostatečném přehledu žáků o regionu i v dostatečné informovanosti žáků – cizinců ze strany rodičů. Měřitelným cílem bude počet navštívených historicko-kulturních míst regionu a počet navštívených škol včetně jejich prezentací. Navštívené školy budou i motivací pro žáky mladší pro další roky. Škola zajistí odborníky (OSPOD, PPP, střední školy), které přiblíží studijní možnosti.

Poslední květnový týden je ve znamení poznávání, cyklistiky. S vybraným žáky 2. stupně včetně žáků cizinců jsme se vydali na netradiční zázemí cyklokurzu –  do Krásné Lípy. Odjeli jsme v pondělí v ranních hodinách po vlastní ose přímo od školy. Ubytovali jsme se a po obědě se již vydali na ostré kilometry v sedle. Našim cílem byl singltrek na Dymníku, kde jsme si vyzkoušeli techniku jízdy v terénu. Žákům se singltrek zalíbil, a tak jsme si ho projeli hned několikrát. Večer jsme slavnostně zahájili cyklokurz společným ohněm. Přítomna byla i pracovnice PPP, která žákům zajímavou formou podala informace o práci pracovnic v poradnách. Bohužel se přes noc rapidně zhoršilo počasí a v noci začalo pršet. Situace se nezměnila ani ráno, kdy déšť přetrvával. Po obědě jsme se rozhodli alespoň projít po okolí a navštívit místní „Luční bar“. Po zbytku dne jsme nabírali síly na další den. Ve středu ráno se konečně počasí umoudřilo. V 9 hodin jsme šlápli do pedálů. Našim cílem bylo projet Šluknovský výběžek, poznat možná budoucí působiště žáků – střední školy. Během celodenní projížďky jsme najeli něco málo přes 50km. První polovinu máme za sebou a ve čtvrtek vyrážíme směr cyklostezky v Národním parku České Švýcarsko, tak snad nám počasí naše plány již nepřekazí.

Druhá polovina naší cyklo výpravy nás zavedla do krajiny skal a hlubokých lesů. Naším cílem bylo projet cyklostezky Národního parku České Švýcarsko. Přesná trasa nebyla předem dána, protože jsme volili podle aktuální formy všech účastníků. Nakonec jsme se dostali až do Jetřichovic, kde jsme si dali společný oběd. Celodenní výprava nám natočila dalších 35 km. Po návratu na naší krásnolipskou základu jsme si dali krátký odpočinek a celý týden zakončili společným grilováním na zahradě. V pátek jsme v 10 hod vyráželi přes rumburský singltrek směrem k Varnsdorfu. Celý týden probíhal v klidu a pohodě, natočili jsme cca 120 km, navštívili řadu přírodních památek a škol v regionu. Nevyhnuly se nám pády ani mechanické problémy, ale naštěstí se vše dalo opravit a drobné oděrky zmizí samy. Věřím, že všem účastníkům se cyklo kurz líbil, užili si ho a budou na něj dlouho vzpomínat.

L. Hůla