Úsměv na tváři

I v květnu se žáci naší školy vypravili potěšit a pobavit klienty oddělení LDN varnsdorfské nemocnice. A jako obvykle nepřišli s prázdnou. Žáci z minipodniku Chuťovka jim tentokrát upekli makové, tvarohové a ořechové šátečky, kefírový srnčí hřbet a slané miniroládky. Odměnou za snahu jim bylo spokojené pomlaskávání a plné talířky v rukou seniorů. Děti z družiny pod vedením paní vychovatelky Damaškové a žáci 4. B pod vedením paní učitelky Fryblíkové zase babičkám a dědečkům vyrobily drobné dárky (kytičky, srdíčka, záložky), které všechny velmi potěšily. Velký aplaus sklidilo pěvecké, taneční a recitační vystoupení žáků 2. B, které s nimi nacvičila paní učitelka Tillnerová a při kterém si jako vždy mnozí s dětmi zazpívali.

Jako poděkování obdrželi na závěr všichni žáci od personálu oddělení drobné sladkosti a pamětní medaile.

Zkrátka – další povedené a dojemné setkání dětí a seniorů, které všem vykouzlilo úsměv na tváři.

Iva Priclová, Jana Tillnerová

Jarní den v LDN

V pátek 24. 4. 2015 jsme strávili další příjemné chvíle na návštěvě ve varnsdorfské LDN. Tentokrát nemocné babičky a dědečky svými hlásky potěšili žáčci 2. B třídy pod vedením paní učitelky Tillnerové.  Zazpívali několik lidových i modernějších písniček, při některých z nich dokonce i zatancovali. Velmi se všem líbilo i vystoupení žáků 2. A, kteří krásně zarecitovali a předvedli známou básničku „Polámal se mraveneček“. Závěr jako vždy patřil zástupcům minipodniku „Chuťovka“, kteří seniorům připravili svačinu k odpolední kávě. Tentokrát upekli broskvové řezy, bábovku a sýrové trubičky. Každý z diváků též obdržel dárkovou taštičku s vlastnoručně upečenými a ozdobenými perníky.

Spokojeni byli nejen klienti a personál LDN, ale i my jsme odcházeli s dobrým pocitem příjemně stráveného dopoledne.

Iva Priclová, Jana Tillnerová

LDN 240415

DALŠÍ NÁVŠTĚVA V LDN

Přivolat teplo a sluníčko pro babičky a dědečky se dnes pokusili svým vystoupením žáčci naší školy s paní učitelkou Štěpánkou Martinkovou. Ovace za pásmo písniček a hranou pohádku byly velké. Radost u každého srdíčka jistě udělala i papírová kytička, kterou všechny staroušky děti podarovaly. O sladkou tečku na závěr se postaraly naše „kuchařky“ z minipodniku Chuťovka. Těšíme se na další návštěvu!

13. 3. 2015, Jitka Hurtová

LDN 130315

Zpívání v LDN 23. 1. 2015

O tom, že i staří a nemocní lidé mají přehled o naší moderní populární hudbě, jsme se přesvědčili při další návštěvě LDN. Třída  8. A si připravila vystoupení  plné současných hudebních hitů. Před každou písničkou jsme babičky a dědečky seznámili s tím, kdo je autorem písně, jaké je jeho pravé jméno, jaká ocenění píseň získala. Většinou to byly babičky, kdo doplňoval naše informace o další zajímavosti. Každá píseň si zasloužila potlesk. O sladké pohoštění na závěr vystoupení se postaraly naše šikovné žákyně –  kuchařky z minipodniku Chuťovka. Pro každého upekli výborný dezert k odpolední kávě. Všichni srdečně děkovali za zpestření všedního dopoledne a už teď se těší na naši další návštěvu.

Jitka Hurtová a Mgr. Iva Priclová

230115

Středa 17. 12. 2014 byla opět ve znamení návštěvy na LDN. A děti si pod vedením učitelek I. Priclové, J. Hurtové a paní vychovatelky H. Špergové připravily skutečně krásné výrobky a dárečky. Tak ať udělají ve sváteční čas dvojnásobnou radost.

Dne 3. 12. 2014 žáci z firmy CHUŤOVKA opět rozdávali radost v Nemocnici Varnsdorf na oddělení LDN. Po důkladné přípravě (výběr receptů, nákup potravin) upekli dlouhodobě nemocným pacientům tvarohové a makové taštičky a tyčinky se šunkou a sýrem. Své kuchařské výtvory mohli senioři ochutnat přímo během jejich návštěvy, ale zbylo i k odpolední svačině. Pochvalou žákům bylo spokojené pomlaskávání i slova chvály jak od samotných pacientů, tak od nemocničního personálu.

Příjemným zpestřením tohoto dopoledního programu bylo pěvecké vystoupení žáků ze tříd 2. B a 4. B pod vedením paní učitelky Lojdové, které mělo též veliký úspěch. Nemocní pacienti alespoň na chvíli zapomněli na svá trápení a společně s dětmi si zanotovali známé melodie. Malí zpěváci byli na oplátku odměněni bouřlivým potleskem.

Na závěr obdrželi pacienti od žáků drobné dárečky – sáčky se sušeným ovocem, levandulové polštářky pro dámy a pytlíčky s tabákem pro pány.  I tyto výrobky byly vytvářeny dětmi v rámci naší malé firmy.

Celá akce byla pro žáky i pacienty velmi milým a příjemným zpestřením adventního období. Už teď se všichni těší na další shledání, které se bude konat 17. 12. a bude laděno vánočně.

Mgr. Iva Priclová

LDN031214

Jak se zpívá v jedné písni „Čas letí jako bláznivý, …“ – a skutečně, čas vánoční se kvapem blíží a žáci ve firmě Chuťovka již vyrábějí další zajímavé výrobky spojené se sváteční pohodou. Ve středu 3. 12. 2014 se opět vydají do Nemocnice Varnsdorf – oddělení LDN. A myslím, že jejich návštěva určitě potěší.

211114

Vydařené dopoledne na LDN

LDN-17.10.2014

Od 29. 9. 2014 se rozjel projekt Podnikáme – pomáháme, aneb základy podnikání se sociálním aspektem. Na naší škole budou fungovat dva minipodniky. Jedním z nich je Chuťovka, kde cílem je výroba a distribuce potravinářských výrobků. Naši žáci se naučí nejen cukrářskému a kuchařskému umění, ale budou rozvíjet svou finanční gramotnost (vše naplánovat, sepsat, nakoupit, evidovat). Navíc navštíví cukrárnu Sluníčko, která převzala záštitu sociálního podniku. Zde je do tajů cukrárny zavede paní vedoucí B. Žítková.

Výroba a distribuce bude zaměřena na LDN při Nemocnici Varnsdorf, kde první návštěva je naplánována na pátek 17. 10. 2014. O této akci i dalších připravovaných vás budeme průběžně seznamovat.

Zajišťují: Mgr. Iva Priclová, Jitka Beková a Mgr. Hana Mudriková