Skalní hrad Neurathen a Basteibrücke

V pondělí 25. května jsme se společně se seniory z varnsdorfské Pohádky vydali na další zajímavý výlet. I tentokrát jsme vyrazili za hranice České republiky, a sice do německé spolkové země Sasko. Jen pár kilometrů od Hřenska leží skalní hrad Neurathen ze 13. století, který v průběhu 80. let minulého století prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Ke zřícenině hradu vede unikátní kamenný most Basteibrücke, který nám nabídnul úchvatný výhled na mohutné pískovcové masivy Saského Švýcarska. Bohužel nikoho z nás nenapadlo, že naši sousedé mají státní svátek, a tak na nás kromě impozantních výhledů čekalo také nekonečné prodírání mezi davy německých turistů. I přesto jsme si návštěvu národního parku užili a po krátkém občerstvení v blízkosti centrálního parkoviště jsme zamířili zpět do svých domovů. Cestou jsme si ještě udělali krátkou zastávku v indiánské vesničce Rosehill v Růžové u Děčína, kde nám indiánský náčelník ukázal jedno z teepee, kde jsme si mohli prohlédnout velmi povedené indiánské obleky z jelení kůže, ručně vyrobené boty, hračky pro děti.

Závěrem bych ještě ráda poděkovala všem zúčastněným za příjemně strávený den a doufám, že se spolu brzy zase někam podíváme.

Veronika Lojdová

Sladká Francie

Neseď doma na zadku, využij naši Pohádku! Tak zní motto minipodniku ŠCK Pohádka. Dne 20. 5. 2015 jsme rozhodně doma na zadku neseděli, jelikož jsme vyrazili na cestu do země, která může nabídnout vše, na co si jen vzpomenete – do Francie. Nejdříve nás na francouzskou vlnu naladilo vystoupení žáků 1. stupně pod vedením Jany Tillnerové, kteří nám zazpívali písničku Bratře Kubo, a to hned ve dvoujazyčné podobě – česky i francouzsky! Pak jsme již nelenili a vyrazili na cestu. A stihli jsme toho zhlédnout opravdu hodně. Zastavili jsme se v samém srdci této země, rozhlédli se z Eiffelovky po celé Paříži, nakoukli do Louvru, podběhli Vítězný oblouk, zaskočili si na taneček do Moulin Rouge a vypravili se směr Versailles. Krásy tohoto zámku, který nechal postavit samotný Král Slunce, nás uchvátily, ale my jsme museli běžet dál. Dobýt nedobytelný hrad Carcassonne se nám nepodařilo, a tak jsme se Verdonským kaňonem vypravili do levandulí provoněné Provence. Navštívili jsme Cannes, Marseille, Nice či papežské město Avignon, zaskočili na Korsiku a nakonec naše kroky vedly podél řeky Loiry. Chenonceau, Villandry, Chambord či Ussé  – prostě jeden hezčí zámek za druhým.

A co by to bylo za návštěvu Francie, země labužníků, kdybychom i my nenaplnili svá bříška. Naštěstí na nás zaměstnanci minipodniku Chuťovka opět nezapomněli a připravili pro nás výtečnou buchtu ke kávě a šneky – samozřejmě ne ty živé, ty se asi někam schovali. Prostě zase jedno odpoledne, na které jen tak nezapomeneme!

Na závěr opět pár ohlasů od našich klientů:

„Děkuji za krásnou prezentaci žáků i pedagogických pracovníků při dnešní přednášce – Francie.“

„Velké díky za krásný pořad a úsilí dětí.“

„Francie nádherná. Přednášky čím dál hezčí.“

„Hezké a pracné vystoupení, prezentace. Také hezká sborová písnička. A máme radost, že se naše děti zabývají takovouto činností. Děkují Pohádkáři.“

Jana Skořepová

Francie leták

Pozvánka – Bastei

Řecko – země bohů a bohyň

„Přednáška se povedla, dostala jsem chuť se do Řecka podívat.“

„Mám velmi dobrý dojem z promítání a byla jsem také osobně na řeckých oslavách.“

„Dík za krásnou přednášku, chtěla jsem se tam osobně podívat, ale přišly 3 infarkty, tak jsem se do Řecka podívala aspoň u vás. Dík, dík, dík.“

Poslední odkaz mluví za vše a zdůvodňuje, proč jsme se rozhodli založit cestovní kancelář a pořádat besedy a přednášky, prostřednictvím kterých se můžeme podívat do známých – neznámých končin. Pro nás učitele je důležité, že příprava, realizace a samotný projev žáků se neustále zlepšuje. Což cítí sami žáci a samozřejmě kladně hodnotí i posluchači. Pohoštění od podniku Chuťovka je již nedílnou součástí našich besed a cest.

Řecko obrázky

Řecko

Přijměte pozvánku do bájemi opředené Helénské republiky, domoviny olympských bohů a bohyň, do země tisíců ostrovů a věčného slunce – Řecka.

Udělejte si odpolední siestu ve stylu řeckých zvyků a rozšiřte si své znalosti o kolébce západní civilizace. Tak neváhejte a vydejte se s námi za dalším dobrodružstvím!

Řecko leták

Beseda s Ing. Evou Hamplovou

Dne 18. 2. 2015 se zaměstnanci minipodniku ŠCK Pohádka měli možnost dozvědět něco ze zákulisí skutečného fungování cestovní kanceláře. Do tajů podnikání je zasvětil přímo odborník z praxe, Ing. Eva Hamplová z CK Pohoda Varnsdorf.

A beseda to byla skutečně vydařená. Dozvěděli jsme se, že hlavním předpokladem k výkonu této práce není ani tak vzdělání, jako spíš pozitivní přístup a chuť učit se a poznávat něco nového. Vyslechli jsme zajímavé příběhy z praxe, úskalí, se kterým se zaměstnanec cestovky může setkat, i pár veselých historek o tom, co všechno vás může potkat – dokonce i mít lístky na představení na jiný den v době, kdy jste na cestě do divadla a máte plný autobus natěšených klientů.

Nakonec nám paní Hamplová dala podnět k zamyšlení. Jak může cestovní kancelář podpořit místní region? Samozřejmě formou výletů a zájezdů do krásných míst, kterých se v našem kraji nachází opravdu mnoho.

Nutno říci, že zaměstnanci ŠCK Pohádka byli opravdu zvědaví, a tak paní Hamplová musela zodpovědět hromadu otázek. Jsme zase o něco chytřejší a určitě i některé rady využijeme při naší další práci. Jdeme na to …

Jana Skořepová

Thajsko leták

Thajsko – země úsměvů

Ve středu 11. února se naši senioři opět sešli na ZŠ náměstí u příležitosti další, již třetí cestovatelské besedy, kterou si pro ně připravili žáci z minipodniku ŠCK Pohádka. Tentokrát jsme se společně vypravili do exotického Thajska.

Věděli jste například, že Thajsko je jedinou zemí v jihovýchodní Asii, která nikdy nebyla kolonizována Evropany? Nebo že v zemi vládne nejdéle panující král na světě? Nejen to, ale i spoustu dalších zajímavých poznatků o tzv. Benátkách východu si mohli naši hosté odnést z příjemně stráveného odpoledne v prostorách školy. Mimo jiné pro ně žáci nachystali již tradiční tematicky laděnou výstavku, nápadité kostýmy a drobný dáreček. Celou besedou je pak provázela ostřílená moderátorská dvojice v podání Dominika Kvapila z 9. A a Terezy Košínové z 9. B. Na závěr jejich přednášky nás čekalo ještě malé překvapení v podobě pana ředitele, který si pro všechny cestovatelské nadšence přichystal krátké povídání o své cestě po Srí Lance, které doplnil fotkami a osobními zážitky.

Ještě než jsme se všichni rozešli do svých domovů, poseděli jsme u šálku teplého čaje a vskutku vynikajícího štrúdlu, který pro nás nachystal náš druhý minipodnik – Chuťovka.  Věřím, že dnešní odpoledne bylo pro seniory z varnsdorfské Pohádky příjemným zpestřením všedních dní a brzy se v hojném počtu znovu sejdeme. A kam vyrazíme příště? No přeci do Řecka!

A na závěr ještě několik vzkazů samotných účastníků:

„Je to s vámi bezva!“

„Děkujeme za pěknou přednášku, děti jsou úžasné, vedou si moc dobře! Pohoštění nemělo chybu, moc děkujeme! Těším se na další setkání! Eva z Pohádky“

„Díky za zpestření dnešního odpoledne. Bylo to pěkné!“

Veronika Lojdová a Jana Skořepová, vedoucí projektu

Fota Thajsko

Velká Británie, země králů a královen

Ten, kdo se v předvánočním shonu na chvilku zastavil a zavítal do naší školy, se rázem přenesl o několik stovek kilometrů dále – na Britské ostrovy. Dne 17. 12. 2014 se totiž uskutečnila v pořadí již druhá beseda určená pro varnsdorfské seniory, tentokráte zaměřená na Spojené království Velké Británie a Severního Irska.

Žáci si v rámci minipodniku ŠCK Pohádka opět připravili besedu trošku netradiční. Naši návštěvníci si mohli prohlédnout tematicky laděnou výstavku, poslechnout vánoční písničku Mary had a baby v podání žáků 2. B pod vedením paní učitelky Jany Tillnerové, seznámit se s osobními zážitky pana ředitele ze svých cest po Skotsku, ale hlavně si mohli vychutnat přednášku, kterou moderovala samotná Alžběta II. se svým chotěm Philipem (v podání Dominika Kvapila a Daniely Lorenzové – přesně v tomto pořadí). Během jedné hodiny jsme stihli procestovat všechny 4 země, které tvoří Velkou Británii, a zastavit se v samotném srdci tohoto soustátí, Londýně. Big Ben, Trafalgar Square, Globe či Buckinghamský palác jsou jen malým výčtem toho, co všechno jsme „viděli“. Po dlouhé procházce po Britských ostrovech se mohli senioři nad šálkem teplého čaje a vánočním cukrovím, které připravil minipodnik Chuťovka, podělit o své dojmy a zážitky a doplnit tak energii na cestu domů. A co by to bylo za Vánoce bez malého dárečku? Každý návštěvník si z naší přednášky odnesl tradiční britský vánoční symbol – Christmas cracker! Nutno podotknout, že své slovo jsme dodrželi. Při našich toulkách po jedné z nejdeštivějších zemí zůstaly naše nohy v teple a suchu. I když deštník jsme pro jistotu měli připravený.

Žáci za svou práci byli odměněni nejenom potleskem a velkým poděkováním, ale také sladkou odměnou a příslibem účasti na další přednášce, která se uskuteční 11. 2. 2015. A jelikož se náš podnik snaží vyjít co nejvíce vstříc svým zákazníkům, příští přednáška bude o zemi exotické, o zemi, kterou si senioři sami zvolili – o Thajsku.

A na závěr opět pár ohlasů:

„Tak krásný zážitek jsem dlouho neměl. Obnovil jsem si vzpomínky na Londýn z OH. Děkuji.“

„Vždy se těším na další přednášku. Děkujeme škole za krásné nápady pro důchodce. Dík. Dík. Dík.“

„Děti, paní učitelko a pane řediteli, děláte pro nás kouzelnou a neotřelou akci. A hodně zajímavou. Děkujeme.“

„Díky. Moc se nám líbila přednáška. Obnovíme si vědomosti ze školy a dozvíme se i to, co jsme neznali. Krásné svátky dětem i učitelkám. Díky.“

Anglie 171214

Motýlí dům – Schmetterlingshaus

Podnik ŠCK Pohádka připravil pro varnsdorfské seniory zajímavou výpravu. Prvním zastavením bylo lázeňské městečko Oybin. Průvodci seznámili své „klienty“ s tímto příjemným prostředím a čas byl i na zastavení v místním kostelíčku s průvodním slovem Tomáše Maudera. Hlavním lákadlem však byl Motýlí dům. Pod heslem „téměř v tropech“ byl otevřen v roce 2004 a spojil fascinující zoologickou a botanickou zvláštnost – Motýlí dům a Dům plazů. Dům má rozlohu přes 500 m2 a stále zde můžete spatřit na 30 druhů motýlů v počtu 200 kusů. Vedle toho zde žije velké množství plazů a pavouků, zajímavostí je 3 metry dlouhé mořské akvárium. Více v příloze Exkurze.

Poděkováním pro pořádající žáky ZŠ náměstí E. Beneše ve Varnsdorfu byla spokojenost všech seniorů s touhou opět se setkat při další akci, exkurzi, výletě. Čekat se nemusí dlouho, již ve středu 17. 12. 2014 proběhne na škole beseda na téma – Velká Británie.

Motýlí důmExkurze

Žáci – pracovníci cestovní kanceláře Pohádka již pro seniory připravili první výlet – Pozvánka – Motýlí dům a Oybin

Informace o projektu může také sledovat na tomto odkaze: http://www.podnikame-pomahame.cz/

Japonsko, země vycházejícího slunce

Tak to byl název besedy, kterou si připravili žáci s učitelkami na středu 12. 11. Překvapil vysoký počet návštěvníků, které hned při vstupu vítaly gejši s dárky. Než začala samotná beseda, mohli si návštěvníci prohlédnout tematickou výstavku. Pak vše začalo. Po kratičkém uvítání ředitelem školy byli všichni hosté přímo vtaženi do vhodně laděné prezentace o Japonsku. Přednáška, která byla obohacena kvízy a otázkami, rychle utekla. Nyní nastal čas na dotazníky, které měly žákům přinést informaci, kam se budou chtít senioři podívat. Zajímavou formou elektronického katalogu byli seznámeni s 21 lokalitami. Nejvíce zaujaly vyhlídky u skalního hradu Bastei (za městečkem Bad Schandau), a proto se ve středu 10. 12. vydají senioři s žáky – průvodci – právě sem. Závěr byl tradiční – ochutnávka suši, beseda nad zeleným čajem, dokončení prohlídky výstavky.

A příští beseda: no přece VELKÁ BRITÁNIE!

Anglie leták

Ohlasy:

„Z přednášky jsem byla unešena, bylo to moc hezké, úžasné, budu se těšit na další pokračování! Děti jsou též moc šikovné, je poznat, že mají vzorné vedení učitelek. Ještě jednou děkuji.“

„Nemělo to chybu.“

„Byla jsem překvapená, jak je dnešní mládež šikovná.“

„No děti, jste úžasné, moc hezky jste to pro nás připravily, jste šikovné a my moc děkujeme za vaši nápaditost.“

„Úžasné, moc se mi líbilo, že si děti tak suverénně vedly.“

Obrázky

Přípravy v plném proudu

Jak už jste byli informováni dříve, na naší škole funguje minipodnik ŠCK Pohádka. Není to ledajaká cestovní kancelář. Tuto firmu totiž tvoří žáci naší školy a jde jim to náramně dobře. Plni nadšení a odhodlání se „zakousli“ do první výzvy – naplánovat a připravit první besedu pro seniory z Pohádky.

Kam se podívat „prstem po mapě“? Jak to udělat co nejzajímavěji? Co vše je potřeba? Jak prezentovat naši cestovku? Tyto otázky a mnoho dalších museli vzít na vědomí, když zasedala první podniková porada. Od porady přes podnikovou soutěž o nejlepší logo cestovky (zveřejněno již v prvním vstupu) k samotným přípravám. A že je co připravovat. Tématem první přednášky je totiž země netradiční – Japonsko. Naštěstí nápady neberou konce. Vyzbrojeni lepidlem, papíry, nůžkami, počítačem a vlastní fantazií každou středu usilovně pracují jednotlivé dílny na tom, aby naše cestovka zaujala svou nabídkou a zábavnou formou umožnila poznat nejenom kouty České republiky, ale také celého světa.

A na co vše se naši návštěvníci mohou těšit? Malou ochutnávku naleznete na letáčku. Tak se podívejte a posuďte sami, jak nám to jde.

Jana Skořepová

ŠCK Pohádka 261014Logo Japonsko leták1

Minipodnikem, kde si žáci budou chtít na vlastní kůži vyzkoušet přípravu, organizaci i samotnou realizaci exkurzí a výletů, je Školní cestovní kancelář Pohádka. Žáci budou pro seniory z Pohádky připravovat setkání, kde je zajímavou formou budou seznamovat s různými kouty světa i České republiky. Tato část bude probíhat přímo na škole a žáci mají pro seniory připraveny přednášky, besedy i kvízy a soutěže. A nejen to, v prosinci a v květnu příštího roku pojedou se seniory na výlet, který kompletně zajistí (včetně zajištění dopravy, občerstvení, vstupů, průvodců). Výraznou pomocí bude paní Ing. Eva Hamplová z CK Pohoda Varnsdorf, která pro žáky bude odborníkem z praxe. Minipodnik bude probíhat po celý školní rok 2014/2015.

Zajišťují: Jana Skořepová, Bc. Veronika Lojdová a Mgr. Bc. Václav Zemler