Naposledy ve velkém stylu…

…do domoviny Učitele národů a prezidenta Osvoboditele. Dne 1. 11. 2017 si žáci 9. A ZŠ náměstí Varnsdorf v rámci projektu Společně cestou necestou 2 opět připravili cestopisnou besedu z cyklu Jak se žije u sousedů. Dlouho si „zaměstnanci“ ŠCK Pohádka dumali hlavu, jaký český kraj představit věrným posluchačům z varnsdorfské Pohádky tentokráte. Jelikož se  jednalo o poslední setkání, bylo jejich rozhodování o to těžší.

A pak nadešel den D. Návštěvníci si ještě před samotným začátkem besedy mohli prostřednictvím kvízů ověřit své znalosti o regionu Slovácko. Rozuměli by místním? Věděli by, jak se nazývají jednotlivé části krojů? Pokud ne, nevadilo by. Od toho naše besedy jsou – zajímavou formou připomenout zapomenuté znalosti, prohloubit je a dozvědět se něco nového.

Jelikož s písničkou se jde vždy lépe, tak naši besedu odstartovaly hned písničky dvě! Školní Sboreček pod taktovkou Mgr. Jany Tillnerové výtečně zapěl dvě slovácké písně a my jsme mohli s lehkostí vyrazit na cesty. Dozvěděli jsme se několik zajímavostí z historie Slovácka, obdivovali krásu místních krojů (obzvláště počet suknic, které musela děvčica na sebe obléct), kroutili hlavou nad šikovností místních řemeslníků, téměř si zamotali jazyk nad slováckými slovíčky, chuťové pohárky jsme navnadili pokrmy zajímavých názvů a s podivem jsme sledovali um slováckého šohaje při tanci verbuňk – prostě český národ je vynalézavý a velmi šikovný.

Když jsme nakrmili naše mozky, bylo načase naplnit i naše bříška. Občerstvení, které si pro znavené cestovatele připravila paní Alena Šťastná, opět nemělo chybu! Spokojení, o něco chytřejší a s úsměvem na rtech jsme se rozloučili. Loučení to bylo nostalgické, protože pro žáky 9. A to byla beseda poslední. Možná někdy někdo převezme štafetu a bude pokračovat v jejich práci. Nebude to mít lehké, protože nastavili laťku velmi vysoko! Tomáši, Báro, Olivere, Dominiku, Lukáši, Valčo, Terko a Deniso – DĚKUJEME! Byli jste super!

Jana Skořepová, koordinátorka projektu

A co na to naši věrní posluchači?

„Krásně připravené, veselá zábava a příjemní lidé.“

„Moc ráda mezi Vás chodím, program je vždy perfektně připravený a moc pěkný! Patří vám všem velký dík!“

„Děkujeme za krásné zážitky, které pro nás připravili žáci ZŠ náměstí.“

DSCN5658
DSCN5654

ČR Slovácko – leták

S Pohádkou do minulosti…

…přesně tak jsme si připadali dne 7. 6. 2017, když plný autobus nadšených žáků 8. A ZŠ náměstí Varnsdorf a seniorů z varnsdorfské Pohádky zastavil na náměstíčku obce Zubrnice. Toho dne si totiž ŠCK Pohádka pro své „zákazníky“ opět připravila zajímavou a poučnou exkurzi. A kam jinam za lidovými tradicemi, které jsou tématem úspěšného projektu Společně cestou necestou 2, než do nejmladšího skanzenu v Čechách.

A musíme říci, že naše výprava do minulosti byla velice zdařilá. Nejenom očima jsme mohli obdivovat malebnost této historické obce, ale na vlastní kůži si někteří z nás ozkoušeli, jak to kdysi dávno na malé obci chodilo. Nejdříve jsme prozkoumali několik venkovských usedlostí, doslova jsme mlátili prázdnou slámu, točili žentourem, mohli jsme si zahrát na Popelku a roztřídit čočku a hrách (holoubci bohužel nikde v dohledu, aby nám trošku pomohli), navštívili jsme také místní kostelíček a krámek jako vystřižený ze seriálu Bylo nás pět.

Samozřejmě jsme nemohli odolat a zavítali jsme i do staré národní školy. Mnozí z nás ještě pamatují malované výukové plakáty, které kdysi zdobily chodby a učebny našich škol, a také lavice, do kterých jsme všichni zasedli. Co by čert nechtěl, najednou se ozval zvonek a do třídy napochodovala paní učitelka. No, krasopis by nám už moc nešel, i oslí lavice byla plně obsazená, a dokonce došlo i na klečení na hrachu! Prostě dříve se muselo ve škole poslouchat!

Návštěvou Zubrnic ovšem naše výprava nekončila. Autobus nás zavezl ještě dál do minulosti, na zámek Velké Březno. Krásné zahrady, které obklopují jeden z nejmenších zámků České republiky, byly opravdu kouzelné. A co teprve samotný interiér. Neustále jsme žasli, kde se berou všechny ty místnosti, když se zámek z venku jeví tak maličký. A to vybavení! Krásný porcelán, který by i anglická královna mohla závidět, nábytek dovezený na zakázku až z Orientu, 3000 knih a mnohé další – prostě nezapomenutelný zážitek.

Bohužel jsme se ale nakonec museli vrátit zpět do přítomnosti. Avšak nebojte, my se do minulosti ještě jednou vrátíme. Na začátku příštího školního roku nás čeká ještě jedna cestopisná beseda zaměřená na český lidový folklor. Kam to přesně bude, to ještě nevíme, ale jedno víme jistě, že to bude zase stát za to!

Jana Skořepová, koordinátorka projektu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zubrnice – plakát

S Pohádkou za Krakonošem

Ten, kdo se v odpoledních hodinách dne 24. 5. 2017 nacházel v prostorách ZŠ náměstí Varnsdorf, si mohl připadat jako v jiném světě. Po chodbách zněla lidová hudba a smích, kolem návštěvníků se občas prohnal běžkař, který zabloudil z nedalekých Krkonoš, z místa na místo pobíhala Anče a do toho všeho se ozývaly těžké kroky a duté rány – to samotný dobrý duch Krkonoš sestoupil z hřebenů hor a navštívil naši školu, aby při další cestopisné besedě pořádané školní cestovní kanceláří Pohádka potěšil varnsdorfské seniory.

Krakonoš a jeho šikovní pomocníci provedli posluchače krásami českých velehor a jejich blízkého okolí, poučili je o historii tohoto regionu, o jeho zvycích a tradicích, připomněli smutný příběh synů hor Hanče a Vrbaty, představili um krkonošských řemeslníků, prozkoušeli posluchače z krkonošského nářečí, a dokonce jim i zatančili! V závěru programu navíc každý návštěvník obdržel malého Krakonoše jako upomínku na tento nevšední zážitek.

A samozřejmě nechyběla ani poučná lekce od samotného Krakonoše, ve které nám vysvětlil, že tak jako nelze postavit sněhuláka v létě, nelze ani porovnávat různé regiony, protože každý je krásný svým vlastním způsobem – a že Krkonoše a Podkrkonoší opravdu krásné jsou!

Suma sumárum žáci 8. A ZŠ náměstí Varnsdorf opět prokázali, že nejsou žádní žabaři, protože dokáží připravit zábavné i poučné besedy s bohatým doprovodným programem, na které se posluchači ve velkém počtu stále rádi vracejí, o čemž vypovídají nejenom jejich rozzářené tváře, ale také ohlasy:

„Všechny vaše akce byly velmi pěkné, vydařené a byly přínosem pro nás i pro žáky, kteří je připravovali. Díky a těšíme se na další.“

A těšit se nemusí dlouho, jelikož již 7. 6. 2017 nás čeká společný výlet za lidovou architekturou do skanzenu Zubrnice a při té příležitosti zaskočíme i nedaleké panství rodu Chotků, na zámek Velké Březno.

Jana Skořepová, koordinátorka projektu „Společně cestou necestou 2“

ČR Krkonoše – leták

Projekt Společně cestou necestou opět vyráží na cesty

Loni jsme se pohádkově loučili zvoněním zvonečku a zvoláním „Možná zase někdy na shledanou!“ No, a letos jsme zase zpět, abychom mohli navázat na úspěšný projekt Společně cestou necestou připravený pro varnsdorfské seniory. A tak se žáci 8. A opět sešli, aby připravili další cestopisnou besedu.

I letos se vypravíme za krásami České republiky, ale tentokráte se podíváme do oblastí, které si uchovaly svůj typický ráz, kde jsou tradice a zvyky stále živé a někdy je zapotřebí i slovníku, abychom našich sousedům porozuměli.

První beseda z tohoto cyklu se uskutečnila 12. 4. 2017, kdy jsme se společně vydali do kraje Psohlavců, k jihozápadním hranicím České republiky, do Chodska. Nejdříve nás školní Sboreček pod vedením paní učitelky Jany Tillnerové příjemně naladil na putování po tomto regionu. Poté jsme si s Janem Sladkým Kozinou připomněli historii tohoto kraje a odhalili tajemství jejího názvu a znaku. Zjistili jsme, jak se slaví Liščí neděle, zavítali do Postřekova na masopust či obdivovali krásu chodských krojů a řemeslných výrobků. Zaskočili jsme se také podívat na lidovou architekturu, zkoukli jsme pomník Jana Koziny, prošli se po barokním mostě přes řeku Radbuzu, zavítali na zámek Klenová či se prošli mezi zříceninami, které zbyly po zaniklé obci Lučina. Nakonec jsme se seznámili i s několika chodskými rodáky.

Teď už víme, co to znamená pokrvadlo, nátka či pípa, takže nás při návštěvě této folklorní oblasti nic nepřekvapí. A když nám místní nabídnou bacán, kucmoch, báč, šlejšky či maltošny, víme, že si z nás nedělají legraci, ale že nás zvou na typický chodský pokrm.

Co říci závěrem? Poděkovat žákům, že spojili své síly a připravili tuto zajímavou a poučnou besedu, a také seniorům, kteří s nadšením opět dorazili v hojném počtu. A už teď se můžeme těšit na další putování, které se uskuteční 24. 5. 2017!

Jana Skořepová, vedoucí projektu