Malé zpoždění při odjezdu jakoby předznamenalo, že to horší máme za sebou. Čekal nás týden skvělého lyžování, báječné zábavy, tradičních výletů, výborného jídla i závěrečného hodnocení.

Vše začalo v neděli 26. 2. Do autobusu se nás naskládalo početných 45 dětí (20 ze školy v Ebersbachu a 25 ze ZŠ náměstí ve Varnsdorfu). A vyrazili jsme směr Jizerské hory – penzion U Kačáka. 4 dny v týdnu nás čekalo lyžování a snowboard. V pondělí a v úterý jsme zažívali atmosféru na Severáku, ve čtvrtek jsme si užívali dlouhých sjezdovek na Špičáku a v pátek jsme zakončili na Malinovce včetně závodů ve slalomu.

V průběhu celého týdne jsme však stihli spoustu her a zábavy, které nás měly nejen pobavit, ale také naučit komunikovat v jiném jazyce. Vždyť nás paní učitelky rozdělily do týmů tak, abychom byli nuceni se vzájemně dorozumívat. Jako první jsme museli dokonce vytvořit plakát dokládající název našeho týmu i projekt jako takový. A tak jsme využívali všech možností komunikace, a to i včetně té mimoslovní. Hry a soutěže to vůbec byla jedna velká zábava. Seznamovací hry jsme absolvovali venku, ale další jako např. pantomimu, MISS, obleč, co můžeš pak v interiéru penzionu.

Jinou zajímavostí bylo seznámení s oblastí Bedřichova. Navštívili jsme rozhlednu Královku a zavítali do známé horské chaty zvané „Prezidentská“. Knedlíky, závin i poháry byly vskutku skvostné!

Ve čtvrtek večer nás čekalo překvapení nejen v podobě poháru, ale také přípravy na závod ve slalomu. Ten se konal na Malinovce a my soutěžili v kategoriích dle výkonnosti stanovené na začátku kurzu. Tratě jsme měli skvěle připravené, stejně jako samotný slalom. Užili jsme si ještě závěrečného sjíždění svahu a pak hurá na oběd, kde nás čekalo vyhlašování výsledků.

Ve slalomu byla nejrychlejší ze všech Marika Any Nováková, která časem 19,1 s porazila všechny své soupeřky a soupeře ze všech skupin. Vyhlašování se však netýkalo jen lyžování a snowboardu, ale také pořádku na pokojích. Vyhrál pokoj č. 3 – Antonia Reichelt, Saskia Dänel a Freia Schönberg. V soutěžích a hrách bylo ze 7 týmů nejúspěšnější družstvo, které se pojmenovalo TEDDY PANDA UNICORN. Poslední SKOL a projektu ZDAR a už jsme seděli v autobusu, který nás v pátek 3. 3. odpoledne odvezl domů. Tak na shledanou někdy příště!

Závody ve slalomu

DSCN3872
DSCN3762
DSCN3705

Publicita projektu

Společně na horách

Příprava na společný pobyt českých a německých žáků se zaměřením na pohybové aktivity (lyžování a snowboard) a vzájemnou komunikaci jsou v plném proudu. V pondělí 16. 1. 2017 proběhla další schůzka, které řešila programovou náplň pobytu se zajištěním volnočasových aktivit.

Ebersbach 160117

Společně na horách je projekt v rámci Fondu malých projektů v Euroregionu Nisa v Programu spolupráce na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014-2020. Partnery jsou naše škola – ZŠ náměstí E. Beneše Varnsdorf a Schkola Oberland. Díky projektu stráví české a německé děti společně dny příprav a na přelomu února a března společný pobyt na horách, který bude zaměřen nejen sportovně, ale také jazykově a kulturně.

Plánujeme, besedujeme – Ebersbach 14. 9. 2016